През ноември 2025 г. проведохме уебинар, озаглавен „2026: Предизвикателства пред IFRS 9“. Ето линк към записа в YouTube за информация:
Някои от основните изводи бяха:
- Прогнозите за 2026 г. бяха относително близки до тези за 2025 г.
- Очаквахме значително по-висок риск от този, който прогнозите показваха. Както казах: „Рисковете, които виждаме сега, според нас са много по-високи от рисковете, които съществуваха преди една или две години“.
- Критичните области на риск включваха: глобални конфликти, глобален дълг, изкуствен интелект.
Изглежда, че нашите прогнози са били правилни и 2026 г. досега е много по-волатилна, особено по отношение на глобалните конфликти.
По отношение на глобалния дълг е добре да се отбележи леко намаление на съотношението дълг/БВП в ЕС и Еврозоната, както показват последните данни на Евростат към края на 2025 г.:
https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-euro-indicators/w/2-22042026-bp
Въпреки това нивата на дълга остават високи, особено в някои държави от ЕС — Гърция 146%, Италия 137% и Франция 116% — което създава несигурност, тъй като Италия и Франция са значителна част от еврозоната.
Съотношението дълг/БВП на Обединеното кралство също е намаляло леко към март 2026 г. до 94%.
Тенденциите в САЩ продължават да бъдат отрицателни, като съотношението дълг/БВП достига над 122% към края на 2025 г.
https://fred.stlouisfed.org/series/GFDEGDQ188S
Все още не е напълно ясно какъв ефект ще има настоящата война между САЩ и Иран, но шокът в предлагането може да доведе до осезаемо увеличение на CPI/PPI, което от своя страна би се отразило негативно на икономиката. Предвид много високото съотношение дълг/БВП в някои икономики, може да възникнат проблеми както с монетарните, така и с фискалните мерки. В този смисъл продължаваме да разглеждаме това като устойчив глобален риск.
По отношение на последния риск, който споменахме - изкуствения интелект - продължаваме да го разглеждаме като много значим риск. Изглежда, че хората са разделени на два лагера. Едната група - предимно външни за AI сектора наблюдатели - твърди, че това е балон и че той вероятно ще се спука по-скоро, отколкото по-късно. Другата група - предимно хора от AI сектора - твърди, че ситуацията изобщо не прилича на dot-com балона, тъй като на практика няма неизползвани GPU/TPU ресурси; с други думи, как може това да е балон, когато сме изправени пред сериозни ограничения в предлагането? Към момента смятаме, че развитието може да тръгне и в двете посоки. Едно обаче е ясно: според мен frontier моделите се нуждаят от радикално подобрение в производителността и степента на използване, за да са финансово успешни. Не смятаме, че малки подобрения биха направили инвестиции за трилиони долари печеливши.



